ŐszZsófi
2016. április 26-án került megrendezésre a tápiószentmártoni Földváry Miklós Alapfokú Művészeti Iskolában a Tápió mente népdalainak népszerűsítése céljából megrendezett, Pest megyére és Budapestre kiterjedő népdaléneklési verseny. A tavalyi megmérettetéshez képest több mint másfélszer annyian jelentkeztek. tapiokultura.huTK.KÉPEK, tapiokultura.huTL.KÉPEK (A sülysápi versenyzőkről videót láthatnak :https://www.facebook.com/wass.kozpont/)

A versenyt Fehér Viktória, a művészeti iskola tanulója nyitotta meg Tápió menti népdalokkal, mellyel az idén megrendezett Nagykátai Ki Mit Tud járási versenyt, a Sződligeten megrendezésre került Dunakanyar Népművészeti Versenyt is megnyerte, tavaly pedig a Wass Lajos Népzenei Szövetség által kiírt országos versenyen Ezüst fokozatot ért el.

A megnyitó ünnepségen beszédet mondtak:

Wenhardt Lászlóné – Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzatának jegyzőasszonya

Katonáné Barna Zsuzsanna – KLIK Nagykátai Tankerületének vezetője

Tóth János – Pest megyei Értéktár Bizottság tagja

Terék József – Földváry Miklós Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője

A verseny fővédnöke Czerván György országgyűlési képviselő, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára, aki valamennyi, Tápió mentén végzett kulturális örökségvédelmi értékmentő munka és kiadvány készítésének fővédnöke. Segítségével 2009 óta 15 kiadványon (11CD, 1 DVD-ROM, 3 könyv) rögzíthettük helyi értékeinket, a népdalokat, népzenét, a népviseletet. 2000-ben, mint Tápiószentmárton alpolgármestere, Tóth János polgármester úrral, Wenhardt Lászlóné jegyzőasszonnyal, valamint az akkori képviselőtestület valamennyi tagjával közösen döntöttek arról, hogy megalapítják a ma már 15 éves Földváry Miklós Alapfokú Művészeti iskolát.

Valamennyien kiemelten fontosnak tartották a beszédeket tartók, hogy a településen és a térségünkben is folytatni kell ezt a munkát, melyet elkezdtünk a művészeti iskolával. Regionális, megyei, országos versenyek szervezésével ellátogatnak hozzánk az ország számos pontjából a tanulók, kísérőik. Ez által megismerhetik egy kicsit településünket, az intézményt, valamint a versenyeink barátságos és emberközpontú hangulatát. A művészeti iskola viszi településünk, a térségünk hírét, mely munkában sok segítséget, támogatást kapunk. A művészeti iskola 15 éve alakult azzal a céllal, hogy a helyi gyerekek művészeti igényeit ki tudja elégíteni a képzőművészeti, táncművészet, zeneművészet területein, valamint adjon lehetőséget a tehetséges tanulóknak a továbbtanulásához.

Budapest, Budakalász, Dunakeszi, Farmos, Nagykáta, Pánd, Pilisborosjenő, Sülysáp, Százhalombatta, Tápiószecső, Tápiószentmárton, Vasad településekről, összesen 18 iskolából látogatott el közel 70 versenyző, akik szebbnél-szebb produkciókkal kápráztattak el mindenkit. A verseny két helyszínen zajlottak a nagy érdeklődésre való tekintettel. Az alsó tagozatos gyerekek a Művelődési ház Nagyszínpadán, a felső tagozatos gyerekek a művészeti iskola Kamaratermi színpadán mutatták be összeállításaikat. A neves zsűri mindkét helyszínen, egy időben végezte a munkát.

A zsűri tagjai voltak:

Dr. Lázár Katalin – MTA BTK Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa,

                                       a Népművészet Ifjú Mestere

Juhász Erika - Nyíregyházi Főiskola adjunktusa, népdalénekes,

                             a Népművészet Ifjú Mestere

Juhászné Zsákai Katalin – Szolnoki Pedagógiai és Oktatási Központ pedagógiai referense,

                                                 A Szolnoki Kodály Gyermekkórus, valamint MÁV

                                                 Férfikarának karnagya, Bonis Bona díjas zenepedagógus

Terék József - a Földváry Miklós Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője,

                       Magyar Arany érdemkereszttel kitüntetett zenei előadóművész, zenepedagógus

Valamennyien nagy örömmel vállalták el a felkérést, hiszen nem első alkalommal zsűriznek már intézményünkben. A verseny jó hangulatban zajlott le, mely gördülékeny levezetésében segítségünkre voltak a művészeti iskola dolgozót, a művelődési ház dolgozói, a felkészítő tanárok, a zsűri és végül maguk a versenyzők is.

Senki sem távozott üres kézzel, hiszen valamennyi versenyző a produkció végeztével emléklapot, és egy kifejezetten erre a versenyre készített kerámia nyakba akasztós érmecskét vehetett át.

A legjobbakat arany, ezüst, bronz diplomákkal díjaztuk, illetve különdíjjal. Ezek mellé tárgyjutalmak is jártak valamennyi helyezettnek. A Szivárvány Alapítvány eddig megjelent Tápió menti népzenei, népdalos kiadványaiból kaptak a helyezettek egy-egy példányt, a kategória győztesek pedig egy kifejezetten erre a versenyre készített kerámia tányért.

A verseny támogatói voltak:

- Klebelsberg Intézményfenntartó Központ

- KLIK Nagykátai Tankerülete

- Szivárvány Alapítvány, Tápiószentmárton

- Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata

- Művelődési Ház, Tápiószentmárton

- Földváry Miklós Alapfokú Művészeti Iskola

- www.tapiokultura.hu – Tarnavölgyi László, Zárda Norbert, Teréki Krisztián (fotó, videó)

- Varga Dániel (videó)

               

Az eredményhirdetésnél rövid értékelő beszédet mondott valamennyi zsűritag, melyben mindenki kifejezte gratulációját a gyerekek felé és mindenkit biztattak az éneklés szeretetére, a további versenyzésre, hiszen aki készül és elmegy bármilyen megmérettetésre, vagy találkozóra, az mindenki győztes.

A versenyen 4 kategóriában az alábbi eredmények születtek:

I. Korcsoport

                Arany diploma:                Csányi-Nagy Fédra

                               Iskola:                  Tápiószecsői Széchenyi István Általános Iskola és AMI

                               Felkészítő tanár: Őszné Sima Anna

Ezüst diploma:Faragó Vivien

                               Iskola:                  Pándi Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Krespay Júlia

Ezüst diploma:Gál Eszter

                               Iskola:   Tápiószecsői Széchenyi István Általános Iskola és AMI

                               Felkészítő tanár: Őszné Sima Anna

Bronz diploma:                Kása Kitti

                               Iskola:   Kőbányai Széchenyi István Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű

                                                               Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Karcagi Éva

Különdíj:                            Berzsényi Boglárka

                               Iskola:                  Sülysápi Móra Ferenc Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Győri Viktória

II. Korcsoport

Arany diploma:                Agócs Lili

                               Iskola:                  Farkas Ferenc AMI - Dunakeszi

                               Felkészítő tanár: Császik Mónika

Ezüst diploma:Czira Sára

                               Iskola:                  Farmosi Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Oláh Éva

Ezüst diploma:Varga Levente

                               Iskola:                  Pilisborosjenői Német Nemzetiségű Ált. Isk. és Műv. Alapiskola          

                               Felkészítő tanár: Nagy Andrea

Ezüst diploma:Selmeczi Márta

                               Iskola:                  Pilisborosjenői Német Nemzetiségű Ált. Isk. és Műv. Alapiskola          

                               Felkészítő tanár: Nagy Andrea

Bronz diploma:                Balázs Botond

                               Iskola:                  Sülysápi Móra Ferenc Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Botka Jánosné

Bronz diploma:                Gajdó Domitilla

                               Iskola:                  Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Ált. Isk.

                               Felkészítő tanár: Násztorné Réczey Éva

Különdíj:                            Csata Beatrix – Csata Petra

                               Iskola:                  Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Ált. Isk.

                               Felkészítő tanár: Násztorné Réczey Éva

III. Korcsoport

Arany diploma:                Násztor Eszter

                               Iskola:                  Százhalombattai Eötvös Loránd Ált. Isk.

                               Felkészítő tanár: Török-Ábrahám Brigitta

Ezüst diploma:Kőszegi Noémi Violetta

                               Iskola:                  Farmosi Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Ács Mária

Ezüst diploma:Kőrösi Nóra

                               Iskola:                  Kalász Suli - Budakalász

                               Felkészítő tanár: Antal György

Bronz diploma:                Berky Bianka

                               Iskola:                  Kalász Suli - Budakalász

                               Felkészítő tanár: Antal György

Különdíj:                            Csillik Csaba Bence

                               Iskola:                  Farmos Általános Iskola

                               Felkészítő tanár: Ács Mária

IV. Korcsoport

Arany diploma:                Ősz Anna Zsófia

                               Iskola:Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont - Budapest

                               Felkészítő tanár: Őszné Sima Anna

Ezüst diploma:Rieth Jázmin

                               Iskola:                  Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Ált. Isk.

                               Felkészítő tanár: Násztorné Réczey Éva

Bronz diploma:                Csiszár Hanna

                               Iskola:   Pilisborosjenői Német Nemzetiségű Ált. Isk. és Műv. Alapiskola          

                               Felkészítő tanár: Nagy Andrea

Különdíj:                            Ózsvári Alexandra

                               Iskola:                  Tápiószentmártoni Kubinyi Ágoston Ált. Isk.

                               Felkészítő tanár: Kocsisné Brindza Márta

Nagyon nagy öröm számomra, hogy a tavalyi évhez képest kétszer annyian jelentkeztek a Tápió menti Népdaléneklési Versenyre. A betegségek miatt sajnos többen nem tudtak eljönni, de hatalmas sikernek élem meg, hogy szülőföldem népdalait a gyerekek, valamint a felkészítő tanárok is egyre jobban szeretik. A népszerűsítés célja, hogy országosan is ismert legyen az a sok gyönyörű népdal, mely semmivel sem értéktelenebb a Kárpát-medencei magyarság bármely dialektusterületénél. Mindenkinek a sajátja a legszebb, és szerintem ez így is van rendjén.

A gyerekek már elkezdték tanulni a népdalokat számos általános iskolában, éneklik, versenyeznek vele. Ha majd ezek a fiatalok 50-60 év múlva fogják énekelni az unokáknak, akkor elmondhatjuk, hogy a helyi értékeket sikerült átörökíteni.

Bízom benne, hogy a körülöttem lévő nagyszerű emberek és támogatók segítségével még több évtizeden keresztül meg tudjuk szervezni a Tápió menti Népdaléneklési Versenyt.

Én továbbra is terjesztem a Tápió mente népdalos, népviseletes, néptáncos, népi zenekaros értékeit, mert ez a szülőföldem, szeretem. Tápiószelei születésűként nem szolgálok más tájegységet, más műfajt, mások érdekeit. Terjedjenek értékeink, ismerhesse meg mindenki, tanulhassák a gyerekek, a felnőttek egyaránt.

Bartók Béla eképpen fogalmazta meg hasonló gondolatát:

„Én részemről egész életemben minden téren mindenkor és minden módon egy célt fogok szolgálni: e magyar nemzet és magyar haza javát!”

Köszönöm mindenkinek, aki itt volt, köszönöm mindenkinek, aki segített bármiben!

                                                                                                                             Terék József